PTC11SADN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC11SADN
EBEE Part #
7716040-PTC11SADN-EB
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC11SADN
Connector TypeHeader
Number of Positions11
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC11
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.750" (19.05mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)