PS-D4C60N
Manufacturer
Mfr. Part #
PS-D4C60N
EBEE Part #
9896829-PS-D4C60N-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT HSG 60POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesPS
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions60
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-
FeaturesPolarizing Key
Base Product NumberPS-D4C
MfrJAE Electronics
Contact TerminationCrimp
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Description
60 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)