PRT-10114
Manufacturer
Mfr. Part #
PRT-10114
EBEE Part #
7622346-PRT-10114-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Contact TypeSleeve & Plunger (Pogo Pins)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Maximum Working Height1.299" (33.00mm)
Recommended Working Height-
Minimum Working Height1.043" (26.50mm)
Pad Layout DimensionCircular - 0.040" (1.01mm) (TH)
Operating Force - Initial120gf
Operating Force - Mid Compression-
Plunger Size0.059" (1.50mm) Dia
Mating Cycles-
Current Rating (Amps)3A