PRPC028SAAN-RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PRPC028SAAN-RC
EBEE Part #
7641811-PRPC028SAAN-RC-EB
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
DatasheetSullins PRPC028SAAN-RC
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions28
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPRPC028
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.448" (11.39mm)
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)