PRPC024SFAN-RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PRPC024SFAN-RC
EBEE Part #
7641782-PRPC024SFAN-RC-EB
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
DatasheetSullins PRPC024SFAN-RC
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions24
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPRPC024
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.537" (13.63mm)
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)