PRPC024SBCN-M71RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PRPC024SBCN-M71RC
EBEE Part #
7715187-PRPC024SBCN-M71RC-EB
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
DatasheetSullins PRPC024SBCN-M71RC
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions24
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPRPC024
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.100" (2.54mm)