PRPC021SAAN-RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PRPC021SAAN-RC
EBEE Part #
7702040-PRPC021SAAN-RC-EB
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
DatasheetSullins PRPC021SAAN-RC
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions21
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPRPC021
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.448" (11.39mm)
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Description
Connector Header Through Hole 21 position 0.100" (2.54mm)