PRPC018SBAN-M71RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PRPC018SBAN-M71RC
EBEE Part #
7703117-PRPC018SBAN-M71RC-EB
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSullins PRPC018SBAN-M71RC
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions18
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPRPC018
MfrSullins Connector Solutions
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - PostFlash
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.100" (2.54mm)