PREC040SADN-RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PREC040SADN-RC
EBEE Part #
7689908-PREC040SADN-RC-EB
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSullins PREC040SADN-RC
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions40
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPREC040
MfrSullins Connector Solutions
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.748" (19.01mm)
Insulation Height0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)