PPPC032LFBN-RC
Manufacturer
Mfr. Part #
PPPC032LFBN-RC
EBEE Part #
10212886-PPPC032LFBN-RC-EB
Description
CONN HDR 6POS 0.1 GOLD PCB
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSullins PPPC032LFBN-RC
Series-
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions6
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPPPC032
MfrSullins Connector Solutions
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.126" (3.20mm)
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolyester
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - PostFlash
Mated Stacking Heights-
Description
6 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold