PPCFGG3B14CLAD
Manufacturer
Mfr. Part #
PPCFGG3B14CLAD
EBEE Part #
11192597-PPCFGG3B14CLAD-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN 3X PLUG SLDR 14POS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
SeriesX
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Operating Temperature-50°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
Insert MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Base Product NumberPPCFGG
MfrBulgin
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)9A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Backshell Material, PlatingBrass, Chrome
Cable Opening0.287" ~ 0.315" (7.30mm ~ 8.00mm)
Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup