PPCFGG2K26CLAD
Manufacturer
Mfr. Part #
PPCFGG2K26CLAD
EBEE Part #
11241219-PPCFGG2K26CLAD-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN 2Y PLUG SLDR 26POS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
SeriesY
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Operating Temperature-50°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
Insert MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Base Product NumberPPCFGG
MfrBulgin
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Backshell Material, PlatingBrass, Chrome
Cable Opening0.339" ~ 0.354" (8.60mm ~ 9.00mm)
Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup