PPCEGG3K16CLL
Manufacturer
Mfr. Part #
PPCEGG3K16CLL
EBEE Part #
11192596-PPCEGG3K16CLL-EB
Description
CONN 3Y SKT PNL MNT SLDR 16POS
SeriesY
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Rear Side Nut
Shell FinishChrome
Operating Temperature-50°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Applications-
Current Rating (Amps)8A
Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup