PPCEGG2B19CLL
Manufacturer
Mfr. Part #
PPCEGG2B19CLL
EBEE Part #
11149602-PPCEGG2B19CLL-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN 2X SKT PNL MNT SLDR 19POS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
SeriesX
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Operating Temperature-50°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
Insert MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Base Product NumberPPCEGG
MfrBulgin
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup