PP45PC12S
Manufacturer
Mfr. Part #
PP45PC12S
EBEE Part #
10737200-PP45PC12S-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Spring Loaded
SeriesPowerpole®
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeNon-Gendered
Number of Positions2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeSpring Retention
Operating Temperature-
Features-
Contact Material-
Wire Gauge-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)45 A
TerminationCrimp
Pitch-
ColorBlack
Number of Rows1
Connector StyleSingle Pole
Material - Insulation-
Description
2 Position Non-Gendered Connector Crimp Free Hanging (In-Line)