PLWP30SC-D30
Manufacturer
Mfr. Part #
PLWP30SC-D30
EBEE Part #
10540398-PLWP30SC-D30-EB
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 50LB 5.80"
Select All
CategoryCables, Wires - Management ,Cable Ties - Holders and Mountings
DatasheetPanduit Corp PLWP30SC-D30
SeriesPAN-TY® PLWP
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypePush Mount, Winged Arrowhead
FeaturesHeat Stabilized
Base Product NumberPLWP30
ColorBlack
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Width0.190" (4.83mm)
Shelf Life-
Shelf Life Start-
Storage/Refrigeration Temperature-
Tensile Strength50 lbs (22.68 kg)
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Length - Approximate5.75"
Bundle Diameter1.18" (30.00mm)
Length - Actual0.483' (147.32mm, 5.80")
Description
Standard, Locking Black 1.18" (30.00mm) 0.190" (4.83mm) 50 lbs (22.68 kg)