PLC1G021E14
Manufacturer
Mfr. Part #
PLC1G021E14
EBEE Part #
10945652-PLC1G021E14-EB
Description
CIRCULAR
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC PLC1G021E14
SeriesPL
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeLatch Lock, Push-Pull
OrientationE
Shell MaterialPolysulfone (PSU)
Shell Finish-
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
Insert MaterialPlastic
Base Product NumberPLC1G
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsIndustrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder Cup
ColorBlack, Gray
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating20.0µin (0.51µm)
Backshell Material, PlatingPolysulfone (PSU)
Cable Opening0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup