| Mfr. Part # | PLC1666N |
| EBEE Part # | 12290668-PLC1666N-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | RF ANT 170MHZ YAGI N FEM BRK 64" |
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | TE Connectivity PLC1666N | |
| Series | PLC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Mounting Type | Bracket Mount | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | PLC1666 | |
| Applications | - | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 64.016" (162.60cm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 166MHz ~ 174MHz | |
| Gain | 7.1dBi | |
| RF Family/Standard | - | |
| Frequency Group | VHF (f < 300MHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 170MHz | |
| Antenna Type | Yagi, 6-Element | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | - | |
| Power - Max | 400 W |