PLA1G521E14
Manufacturer
Mfr. Part #
PLA1G521E14
EBEE Part #
10906348-PLA1G521E14-EB
Description
CIRCULAR
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC PLA1G521E14
SeriesPL
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeLatch Lock, Push-Pull
OrientationE
Shell MaterialPolysulfone (PSU)
Shell Finish-
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
Insert MaterialPlastic
Base Product NumberPLA1G
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsIndustrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder Cup
ColorGray, Green
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating20.0µin (0.51µm)
Backshell Material, PlatingPolysulfone (PSU)
Cable Opening0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup