PHDR-28VS
Manufacturer
Mfr. Part #
PHDR-28VS
EBEE Part #
9885649-PHDR-28VS-EB
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.00MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetJST Sales America Inc. PHDR-28VS
SeriesPHD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions28
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Features-
Base Product NumberPHDR-28V
MfrJST Sales America Inc.
Contact TerminationCrimp
Pitch0.079" (2.00mm)
ColorNatural
Number of Rows2
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Description
28 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.079" (2.00mm)