PHDR-18VS
Manufacturer
Mfr. Part #
PHDR-18VS
EBEE Part #
9890234-PHDR-18VS-EB
Description
CONN RCPT HSG 18POS 2.00MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetJST Sales America Inc. PHDR-18VS
SeriesPHD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions18
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Features-
Base Product NumberPHDR-18V
MfrJST Sales America Inc.
Contact TerminationCrimp
Pitch0.079" (2.00mm)
ColorNatural
Number of Rows2
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Description
18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.079" (2.00mm)