PEC35SGBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC35SGBN
EBEE Part #
11616034-PEC35SGBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC35SGBN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions35
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC35
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 35 position 0.100" (2.54mm)