PEC35SFBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC35SFBN
EBEE Part #
7761501-PEC35SFBN-EB
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC35SFBN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions35
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC35
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.220" (5.58mm)
Overall Contact Length0.638" (16.21mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 35 position 0.100" (2.54mm)