PEC35SACN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC35SACN
EBEE Part #
7758007-PEC35SACN-EB
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC35SACN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions35
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC35
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.650" (16.51mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 35 position 0.100" (2.54mm)