PEC33SAGN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC33SAGN
EBEE Part #
11614224-PEC33SAGN-EB
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC33SAGN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions33
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC33
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.720" (18.29mm)
Overall Contact Length1.050" (26.67mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 33 position 0.100" (2.54mm)