PEC33SACN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC33SACN
EBEE Part #
7755128-PEC33SACN-EB
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC33SACN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions33
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC33
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.650" (16.51mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 33 position 0.100" (2.54mm)