PEC30SBAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC30SBAN
EBEE Part #
7742080-PEC30SBAN-EB
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC30SBAN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.100" (2.54mm)