PEC27SBBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC27SBBN
EBEE Part #
7746505-PEC27SBBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 27POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC27SBBN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions27
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC27
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 27 position 0.100" (2.54mm)