PEC25SAEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC25SAEN
EBEE Part #
7749144-PEC25SAEN-EB
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC25SAEN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions25
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC25
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length0.850" (21.59mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)