PEC22SABN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC22SABN
EBEE Part #
7737120-PEC22SABN-EB
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC22SABN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions22
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC22
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length0.560" (14.22mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)