PEC17SFCN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC17SFCN
EBEE Part #
11607823-PEC17SFCN-EB
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC17SFCN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions17
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC17
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.738" (18.75mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 17 position 0.100" (2.54mm)