PEC15SFAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC15SFAN
EBEE Part #
7642735-PEC15SFAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC15SFAN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions15
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC15
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.538" (13.67mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)