PEC14SABN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC14SABN
EBEE Part #
7723150-PEC14SABN-EB
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC14SABN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions14
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC14
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length0.560" (14.22mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)