PEC13SGBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC13SGBN
EBEE Part #
11610043-PEC13SGBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC13SGBN
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.100" (2.54mm)