PEC13SFEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC13SFEN
EBEE Part #
11608669-PEC13SFEN-EB
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC13SFEN
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length0.938" (23.83mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)