PEC13SFCN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC13SFCN
EBEE Part #
7727838-PEC13SFCN-EB
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
DatasheetSullins PEC13SFCN
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.738" (18.75mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)