PEC10SBEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PEC10SBEN
EBEE Part #
11607827-PEC10SBEN-EB
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSullins PEC10SBEN
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPEC10
MfrSullins Connector Solutions
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.500" (12.70mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Contact Finish Thickness - Mating100.0µin (2.54µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post100.0µin (2.54µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)