| Mfr. Part # | PEANED1009 |
| EBEE Part # | 12292103-PEANED1009-EB |
| EDA Models | |
| Description | 1 Folded Dipole antenna, 406 MHz |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | Pasternack PEANED1009 | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 39.600" (100.58cm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 406MHz ~ 512MHz | |
| Gain | 4.6dBi | |
| RF Family/Standard | General ISM | |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 459MHz | |
| Antenna Type | Module | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.8 | |
| Power - Max | 100 W |