| Mfr. Part # | PEANED1004 |
| EBEE Part # | 12292101-PEANED1004-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | 1 Folded Dipole antenna, 380 MHz |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | Pasternack PEANED1004 | |
| Series | - | |
| Packaging | Retail Package | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 39.600" (100.58cm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 380MHz ~ 470MHz | |
| Gain | 4.1dBi | |
| RF Family/Standard | General ISM | |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 425MHz | |
| Antenna Type | Module | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.5 | |
| Power - Max | 100 W |