PE3C6972-12
Manufacturer
Mfr. Part #
PE3C6972-12
EBEE Part #
7989784-PE3C6972-12-EB
Description
COAX CBL SHV TO CABLE 12"
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
DatasheetPasternack PE3C6972-12
Part StatusActive
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorSHV Plug
2nd ConnectorCable (Round)
Length12.00" (304.80mm)
ColorBlack
StyleSHV to Cable
Cable TypeRG-62
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact Gender-
2nd Connector Mounting Type-
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance93 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Description
Cable Assembly Coaxial SHV to Cable RG-62 12.00" (304.80mm)