| Mfr. Part # | PE3C5855-36 |
| EBEE Part # | 8300080-PE3C5855-36-EB |
| EDA Models | |
| Description | COAX CBL 7/16 DIN TO 7/16 DIN |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Coaxial Cables (RF) | |
| Datasheet | Pasternack PE3C5855-36 | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| 1st Connector | 7/16 Jack | |
| 2nd Connector | 7/16 Plug | |
| Length | 36.00" (914.40mm) | |
| Color | Blue | |
| Style | 7/16 DIN to 7/16 DIN | |
| Cable Type | SPP-250LLPL | |
| 1st Contact Gender | Female | |
| 1st Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 1st Connector Mounting Feature | - | |
| 2nd Contact Gender | Male | |
| 2nd Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 2nd Connector Mounting Feature | - | |
| Cable Impedance | 50 Ohms | |
| Connector Impedance | 50 Ohms | |
| Overall Impedance | 50 Ohms | |
| Frequency - Max | 5.8 GHz |