| Mfr. Part # | PE3C5259-50CM |
| EBEE Part # | 8253946-PE3C5259-50CM-EB |
| EDA Models | |
| Description | COAX CBL SMA TO TNC 19.6" |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Coaxial Cables (RF) | |
| Datasheet | Pasternack PE3C5259-50CM | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| 1st Connector | SMA Plug | |
| 2nd Connector | TNC Plug, Right Angle | |
| Length | 19.69" (500.00mm) | |
| Color | Green | |
| Style | SMA to TNC | |
| Cable Type | - | |
| 1st Contact Gender | Male | |
| 1st Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 1st Connector Mounting Feature | - | |
| 2nd Contact Gender | Male | |
| 2nd Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 2nd Connector Mounting Feature | - | |
| Cable Impedance | 50 Ohms | |
| Connector Impedance | 50 Ohms | |
| Overall Impedance | 50 Ohms | |
| Frequency - Max | 18 GHz |