| Mfr. Part # | PE3C4488-72 |
| EBEE Part # | 8300069-PE3C4488-72-EB |
| EDA Models | |
| Description | COAX CBL BNC TO SSMC 6' |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Coaxial Cables (RF) | |
| Datasheet | Pasternack PE3C4488-72 | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| 1st Connector | BNC Plug | |
| 2nd Connector | SSMC Jack | |
| Length | 72.0" (1.8m) 6.0' | |
| Color | Black | |
| Style | BNC to SSMC | |
| Cable Type | 0.086" Semi-Rigid Cable | |
| 1st Contact Gender | Male | |
| 1st Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 1st Connector Mounting Feature | - | |
| 2nd Contact Gender | Female | |
| 2nd Connector Mounting Type | Panel Mount | |
| 2nd Connector Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut | |
| Cable Impedance | 50 Ohms | |
| Connector Impedance | 50 Ohms | |
| Overall Impedance | 50 Ohms | |
| Frequency - Max | 4 GHz |