PE3C0718-18
Manufacturer
Mfr. Part #
PE3C0718-18
EBEE Part #
11681908-PE3C0718-18-EB
Description
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM 18"
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
DatasheetPasternack PE3C0718-18
Part StatusActive
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Features-
1st Connector2.92mm Jack
2nd Connector2.92mm Jack
Length18.00" (457.20mm)
ColorTan
Style2.92mm to 2.92mm
Cable Type0.047" Semi-Rigid Cable
1st Contact GenderFemale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderFemale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max40 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial 2.92mm to 2.92mm 0.047" Semi-Rigid Cable 18.00" (457.20mm)