| Mfr. Part # | PE38136/GR-60 |
| EBEE Part # | 8097731-PE38136/GR-60-EB |
| EDA Models | |
| Description | 75 Ohm F Male to 75 Ohm F Male C |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Coaxial Cables (RF) | |
| Datasheet | Pasternack PE38136/GR-60 | |
| 2nd Connector | F-Type Plug | |
| Length | 60.0" (1.5m) 5.0' | |
| Color | Green | |
| Style | F-Type to F-Type | |
| Cable Type | PE-P195 | |
| 2nd Connector Mounting Feature | - | |
| Cable Impedance | 75 Ohms | |
| Connector Impedance | 75 Ohms | |
| Overall Impedance | 75 Ohms |