| Mfr. Part # | PE3758-60 |
| EBEE Part # | 8154366-PE3758-60-EB |
| EDA Models | |
| Description | COAX CABLE SMA TO SMA 5' |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Coaxial Cables (RF) | |
| Datasheet | Pasternack PE3758-60 | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| 1st Connector | SMA Jack | |
| 2nd Connector | SMA Jack | |
| Length | 60.0" (1.5m) 5.0' | |
| Color | Tan | |
| Style | SMA to SMA | |
| Cable Type | 0.047" Semi-Rigid Cable | |
| 1st Contact Gender | Female | |
| 1st Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 1st Connector Mounting Feature | - | |
| 2nd Contact Gender | Female | |
| 2nd Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 2nd Connector Mounting Feature | - | |
| Cable Impedance | 50 Ohms | |
| Connector Impedance | 50 Ohms | |
| Overall Impedance | 50 Ohms | |
| Frequency - Max | 18 GHz |