PBC34SFDN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC34SFDN
EBEE Part #
7773707-PBC34SFDN-EB
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC34SFDN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.838" (21.29mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)