PBC29SGBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC29SGBN
EBEE Part #
7781807-PBC29SGBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC29SGBN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions29
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC29
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 29 position 0.100" (2.54mm)