PBC29SFEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC29SFEN
EBEE Part #
7779698-PBC29SFEN-EB
Description
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC29SFEN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions29
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC29
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length0.938" (23.83mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 29 position 0.100" (2.54mm)