PBC28SAHN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC28SAHN
EBEE Part #
11614619-PBC28SAHN-EB
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC28SAHN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions28
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC28
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.820" (20.83mm)
Overall Contact Length1.150" (29.21mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)